Anneler ve KPSS;
 •      
  Buradasınız  :  Ana Sayfa   >   Makale   >   Anneler ve KPSS
  Tüm makaleler

  Anneler ve KPSS;

              KPSS bu günlerden birçok kişinin korkulu rüyasıdır. Nedir KPSS; Devletin kendi okullarda verdiği eğitime güvenmemesinden ya da ihtiyacı olmamasına rağmen sırf üniversite mezunlarının sayısının artmasını istediği için gereksiz yere üniversitelerde...

               Her şey çok güzel gibi düşünülüyor, devlet gitmeseydiniz o bölüme fazlalık olduğunu bile bile diyor, ben adil olmak için sizleri sınava sokuyorum daha ne yapayım diyor. Ama anneleri hiç kimse düşünmüyor.

               Bir anne KPSS sınavına hazırlanmak için senelerini harcıyor, senelerce çocukları ile birlikte oyun oynayamıyor, onlarla ilgilenemiyor. Bir tercih yapmalı çocuğunu sınav mı? Ama söz konusu olan çocuğunun geleceği olduğu için sizce hangisini seçebilir.

               Hele ki bir yerde çalışıp ta KPSS’ye girmek zorunda olan anneler vardır ki onların düşündüğüm zaman bile tüylerim diken diken oluyor. Sabah çok erken kalkar çocuğunu hazırlamak için, sonra akşama kadar işyerinde çalışır ve yorulur, akşam olur eve gelip çocuğunun karnını doyurur ve onu babası ile bırakıp dershaneye gider. Dershaneden geldiğinde çocuğu uyumuş olur. Yarın akşama çocuğunun yiyeceği yemek yoktur ve yemek yapar. Sonra KPSS için ders çalışması gerekmektedir ve ders çalışır. Gece yarısını çoktan geçmiştir saat. Yatar ve yine erken kalkar. Bulaşık, temizlik, çamaşır, ütü gibi annelerin yapmak zorunda olduğu şeylerden bahsetmiyorum bile. Nerde çocuklara verilecek anne sevgisi, nerde anne şefkati, hani anneler çocukları ile zaman geçirmeliydi nerde.

               Herkes için zor bir süreç, bu durumlarda tüm aile fertleri normalden fazla çaba ve özveri göstermelidir. Babalar annelere ellerinden geldiği kadar yardım etmelidir ama ellerinden gelen de bellidir aslında.

               En zoru da çocuklarına annelerinin neden onlarla ilgilenemediğini, akşamları neden evde olmadığını, neden sürekli masanın başında oturup bir kitaba bir şeyler yazdığı anlatmaktır. Onlar anlamazlar çünkü onlar çocuktur. Peki suçlu burada kimdir, gecelerini gündüzlerine katarak perişan olan ve ona rağmen çocukları ile oyun oynayacak zaman bile bulamayan anneler mi, yoksa onlara bu işkenceyi yapan sistem mi? Sizin takdirinize bırakıyorum.

               Devlet bu konuda annelere yardımcı olacağına, onları yükünü azaltacağına işlerini her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Tamam bekarları, evlileri, çocukluları, çocuksuzları aynı sınava sokmak ve onları aynı şekilde değerlendirmekten başka bir çareniz olmadığını söylüyorsunuz adil olmasa da, ama sadece bayanların meslek olarak çalıştığı ve sınava girerken sadece kendi gibiler ile yarıştığı hemşirelik gibi alanlara sonradan neden erkeklerin girmesine izin vererek kadınların geri plana atılmasını sağlıyorsunuz?

               Buradan yetkililere seslenmek istiyorum, aileleri bu derece perişan etmekten, çocukları anne sevgisi ve ilgisinden mahrum bırakmaktan, milyonlarca lirayı boş here harcatmaktan başka bir yolu yok mudur bunun?
  Anahtar Kelimeler;
  kpss
  anneler içi kpss
  annelere ders çalışmak için ipcuçları
  anneler nasıl ders çalışabilir